Sen každého rybára - výstava preparátov rýb od Milana Žiaka

Napísal: Zuzana Slobodová on .

plagat

Jedinečná príležitosť prezrieť si jednu z najväčších súkromných zbierok preparátov rýb na Slovensku sa rybárom ponúka vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci (v budove Františkánskeho kláštora)

 Múzeum pripravilo výstavu  v spolupráci s majiteľom a zároveň autorom zbierky, Milanom Žiakom z Trnavy, ktorého trnavskí rybári poznajú ako bývalého člena rybárskej stráže, dlhoročného hospodára či ako účastníka rybárskych pretekov. Nezabudnuteľne sa zaiste zapísal aj do pamäte rybárov, ktorí pod jeho vedením vyrástli v rybárskom krúžku. Milan Žiak je ale predovšetkým uznávaný ako výborný preparátor rýb. Patrí medzi preparátorskú špičku minimálne v rámci Slovenska. Jeho preparáty v prirodzených pózach, v naturálnych farbách a s leskom v očiach pôsobia ako živé. Svoje umenie prezentoval už na viacerých výstavách, avšak v takomto rozsahu po prvý krát.

V piatok 10. júna bola za jeho prítomnosti  v historických priestoroch múzea výstava pod názvom „Sen každého rybára“ slávnostne otvorená. Pozvanie na vernisáž prijal a prítomným sa za MsO SRZ Trnava prihovoril Ing. Tomáš Dobrovodský, ktorý patrí k odchovancom Milana Žiaka a istý čas spolu s ním pôsobil v rybárskom výbore. Za MsO SRZ Hlohovec sa vernisáže zúčastnili RNDr. Anton Mutkovič a Ing. Miroslav Začko.

Na výstave si možno prezrieť  vyše 170 exponátov takmer z celého sveta. V úvode návštevníkov vítajú morské ryby. Prvé miesto zaujímajú exkluzívne preparáty drsnokožcov - žraloky a raje. Vynímajú sa medzi nimi dva veľké exempláre žraloka hladkého z teplých vôd Jadranského mora. Z nórskych pobrežných vôd akoby na výstavu doplával takmer dvadsať členný húf rôznych druhov tresiek. Neprehliadnuteľný je ďalej čert morský. Žije v hlbinách a  je pozoruhodný kožným príveskom chrbtovej plutvy, ktorý využíva ako návnadu na prilákanie koristi. V závere morskej expozície sa nachádza skutočná rarita - pestro sfarbené rybky z koralových útesov  tropických vôd západného Pacifiku a Indického oceánu. Nie náhodou nesú v angličtine názov butterflyfishes (motýlie ryby). V ostatných rokoch s rozmachom dovoleniek pri mori sa Milan Žiak stretáva častejšie s požiadavkou na preparáciu kôrovcov. Preto si svoje miesto medzi exponátmi našli aj preparáty týchto živočíchov.

I medzi sladkovodnými druhmi čaká na návštevníkov exotika. Napr. hlavátka sibírska, nožovec veľký z Thajska či veslonos americký. Za raritné možno považovať aj akváriové ryby z Amazónie, či už sladkovodnú raju Leopoldovu, obávanú piraňu červenobruchú alebo pestrofarebné cichlidy. Z povodia Amazonky pochádza tiež zástupca najväčších sladkovodných rýb sveta z rodu Arapaima. Veľkosťou sa nedajú zahanbiť  ani preparáty domácich rýb. Nad všetkými sa vyníma trofej sumca veľkého, ktorý mal miery 215 cm a 85 kg. No poteší i pohľad na nádherné preparáty šťuky severnej, tolstolobika pestrého, zubáča veľkoústeho či úhora europskeho. Popri desiatkach iných sa v závere predstavujú všetky naše lososovité ryby na čele s kráľovnou slovenských vôd – hlavátkou podunajskou.

Milí hlohovskí rybári, nenechajte si ujsť túto príležitosť a príďte si majstrovstvo Milana Žiaka pozrieť na vlastné oči. Výstava je otvorená až do 14. augusta denne, okrem pondelka, v čase 8:00 – 16:00, resp. v čase 13:00 – 18:00 cez víkendy.

Mgr. Branislav Varga – kurátor výstavy

Foto: Anna Jančiová